Po kilku miesiącach pracy, wreszcie… :-) udało nam się wydać nową wersję Asystenta Zdalnego. Wraz z aktualizacją zmieniamy nazwę programu – tak by ujednolicić ją z wersją anglojęzyczną. Program odtąd nazywać się będzie : Remote Assistant 365.

Pełna lista zmian dostępna tutaj >>

Dokładnie 7 dni temu zmigrowałem się do systemu Windows 8.1 Pro ( poprzednio Windows 8) , to co oprócz szybkości, i stabilności systemu  rzuca się w oczy to praca z IE11.  Po  tygodniowej zabawie z przeglądarką mogę napisać śmiało że IE11 rządzi!
Strony wczytują się szybko i poprawnie , praca z ekranem dotykowym to prawdziwa bajka – obecnie żadna przeglądarka nie zapewnia tej płynności podczas przewijani i powiększania strony .

Czytaj dalszą część wpisu »

Od kiedy pojawił się Windows 8 i mam przyjemność korzystać z ultrabooka z ekranem dotykowym bolączką jego wykorzystania były przeglądarki. Niestety obsługa dotyku, w szczególności funkcji powiększani i pomniejszania poza Internet Explorerem praktycznie nie istniała , a jeżeli już była to działała topornie, bez płynności – fatalnie . Sytuację poprawił nieco Firefox 26 jednak i w nim obsługa dotyku pozostawiała wiele do życzenia . Na szczęście Google w swoim rozwojowym wydaniu przeglądarki Chrome w końcu osiągnęło obsługę dotyku płynnością zbliżoną do tej z IE… fajnie :-)

https://www.google.com/intl/pl/chrome/browser/canary.html

 

Wydanie zostało oznaczone jako RLTS (Root Long Term Support) – oznacza to że każda kolejna wersja zachowa kompatybilność z kompilacją przez okres 3lat. Kompilacja ta będzie podstawą dla wersji anglojęzycznej i instalacje wykonane za jej pomocą posiadać będą pełne wsparcie w powstającym portalu\panelu administracyjnym dla klientów biznesowych. Możliwość nowych instalacji przy użyciu wcześniejszych wersji programu została wyłączona. Nowe wydanie wspiera połączenia do już zainstalowanych klientów w wersjach 3.2.x i 3.3.x. Więcej tutaj >>

Jak wiadomo rodzina Microsoft Windows cieszy się bardzo dużą popularnością jak i złą sławą jako systemy „dziurawe” podatne na ataki , wirusy itp.  Faktem jest że do pewnego momentu firma Microsoft nie przykładała się do bezpieczeństwa swoich produktów , kamieniem milowym był Service Pack 2 da systemu Windows XP który w kwestii pisania bezpiecznego kodu wytyczył ścieżkę dla przyszłych produktów z pod znaku MS .

W chwili gdy pisze ten tekst najnowszym dzieckiem firmy Microsoft jest Windows 8 będący kontynuacją udanego i Windows 7 lecz z ukierunkowaniem na tablety i komputery posiadające ekran dotykowy.  Możemy się spierać czy obrana droga jest prawidłowa , ja osobiście po miesiącu pracy na ultrabooku z ekranem dotykowym uważam że jest to strzał w dziesiątkę – generalnie przygodę z Windows 8 nie powinno się zaczynać bez tej funkcjonalności. Windows 8 jak każdy system domyślnie przychodzi z szeregiem funkcjonalności poprawiających bezpieczeństwo pracy zarówno pod katem odparcia potencjalnych ataków jak i utrzymania danych.

Czytaj dalszą część wpisu »

Ultrabook dla Admina IT

Kategoria: Po godzinach

17 mar 2013

W związku z tym że mój obecny notebook odmawia posłuszeństwa zostałem postawiony przed faktem wyboru nowego stanowiska pracy. Wiem że admin adminowi nie równy i w zależności od środowiska potrzeby mogą być skrajnie różne dlatego moje przemyślenia niekoniecznie będą dotyczyć wyborów innych adminów :-) .

Na co dzień zajmuje się administracją serwerów i stacji roboczych dla firm sektora SMB. Środowisko małych i średnich firm ma to do siebie że min. ze względu na kwestie budżetowe pojęcie „specjalizacji” praktycznie nie istnieje, tak więc w pracy muszę zarówno wykonać migrację środowiska Active Directory,  reinstalację systemu, jak i stworzyć prostą stronę www lub przygotować animację we flashu, a czasami napisać małą aplikację automatyzującą jakiś proces.

W tym momencie pojawia się myśl – skoro mam już wydać trochę kasy na podstawowe narzędzie pracy niech spełnia ono swoje zadanie najlepiej jak się da .

Czytaj dalszą część wpisu »

Niektórzy z waz pewnie nie pamiętają, ale w Polsce 15 lat temu Internet nie był tak powszechny jak dziś, to może szokować ale czasami 40 komputerów było podłączonych do popularnej wtedy usługi TPSA SDI z transferem 128Kb !!!!

Zapytacie  jak to możliwe ? … Tak było możliwe , faktem jest że strony wyglądały wtedy inaczej i nie były  tak przeładowane flashem i video jak jest teraz , nawet Onet.pl miał logo w ASCII :-)

Jednak świat się zmienił i Internet stał się powszechny , jednak nawet teraz są miejsca gdzie z jego dostępnością nadal jest ciężko. Firmy by ograniczyć koszty przenoszą swoje magazyny i działy produkcji na peryferia miast lub zupełnie na „bezludne” tereny  i oczekują że pomimo lokalizacji dostęp do sieci będzie zapewniony .

Na rynku istnieje szereg rozwiązań jak choćby internet radiowy świadczony przez lokalnych dostawców lub mobilny oferowany przez dużych providerów . Jednak prawdziwą opcją dla firm wydaje się być Internet satelitarny o parametrach pozwalających wykorzystywać go do utrzymania serwerów lub zdalnego dostępu do zasobów .

Czytaj dalszą część wpisu »

Dell XPS 13 z nowym ekranem

Kategoria: Wydarzenia

16 sty 2013

Jakiś czas temu miałem okazję pobawić się Ultrabookiem firmy Dell – XPS 13. Sprzęt zrobił na mnie naprawdę dobre wrażenie , jego wykonanie , sztywność obudowy uważam za wzór dla innych ultrabooków, niestety  ma jedną wadę – ekran!.

Ekran mimo iż pokryty Gorilla Glass z wąskimi ramkami i silnie trzymającym uchwytem jest dostępny tylko w rozdzielczości 1366×768 …. no jak na ultrabooka z wyższej półki jest to przegięcie i Dell powinien za to dostać niezłego kopa .

Na szczęście firma sama się zreflektowała i na CES 2013 zaprezentowała odświeżonego XPS 13 z ekranem Full HD 1920x1080p i zwiększoną przestrzenią kolorów do 75% ( w obecnie dostępnej wersji jest 45%) … tym samym zrobiła wieki „jump” ku ideałowi .

Przypominając Dell XPS 13 w najbogatszej konfiguracji to Intel I7, 8 GB RAM, dysk SSD 256 GB , waga natomiast to 1,37 kg .

 

Ci z was którzy mają trochę więcej lat niż „naście”  zapewne pamiętają w połowie lat 90-tych zachłyśnięcie się tematyką virtual reality. Powstały wtedy ciekawe projekty, a niektóre z nich doczekały się nawet wersji sklepowej, jak chodźmy okulary 3DMAX lub hełm wirtualny VFX1.

Niestety w owych fajnych czasach wyobrażenia twórców rozbijały się o technologię  która nie pozwalała uzyskać rzeczywistego doznania „wirtualnej rzeczywistości” wszelkie rozwiązania miały jedną zasadniczą wadę mimo iż manipulatory wykrywały np. ruch głowy to jednak cały czas przed naszymi oczami widzieliśmy prostokątny ekran – trochę na zasadzie mini kina .  Efekt był taki że grając ( osobiste doświadczenie) przez dłuższy czas można było obejrzeć skład zjedzonego wcześniej śniadania.

Było oczywiście dużo innych problemów jak niska rozdzielczość dostarczanego obrazu , brak poczucie głębi, i słaba odpowiedź na rzeczywisty fizyczny ruch manipulatora. Wszystkie te bolączki spowodowały że temat virtual reality umarł na 15 lat .

Jednak mamy dziś rok 2013 w którym to telefony komórkowe mają wyższą rozdzielczość niż monitory grafików z poprzedniego wieku
( ludzie jak to brzmi :-) )  czy zatem coś się zmieniło ?

Czytaj dalszą część wpisu »

Aero Snap i Fluxbox

Kategoria: Linuks

10 gru 2012

Pracując z MS Windows 7 bardzo szybko przyzwyczaiłem się do funkcji Aero Snap  w skrucie polega to na tym że chwytamy dane okno programu i przeciągając je czy to w prawo czy w lewo , okno idealnie dopasowuje się na połowę ekranu / lub zostaje rzucone na fullscreen . Osoby które używają nowego Gnome 3.x lub KDE 4.5 mają to w standardzie ale ja lubię szybko, a jeżeli szybko to tylko Fluxbox :-) . Poniżej króki opsi jak uzyskać coś takiego

Czytaj dalszą część wpisu »

O mnie

W branży od czasu 386DX, zawodowo zajmuję się technologiami Microsoft i rozwojem programu Asystent Zdalny. Wcześniejsze projekty min. bsdlab.pl, 0penbsd.pl. Po pracy …Sex drugs & rock’n'roll ,punk, oi, blackmetal, polityka , komiks , filozofia, filmy sf. Przede wszystkim jednak Tata przepięknej córeczki Igi własności jeszcze piękniejszej żony Asi.