Jak uruchomić przeglądarkę Mozilla Firefox 3/4 w trybie chronionym na Windows Vista /7

Kategoria: Windows OS

27 mar 2011

Wraz z w wydaniem systemu WIndows Vista firma Microsoft wyposażyła go w nową wersję przeglądarki Internet Explorer 7 i uzbroiła ją w możliwość uruchomienia w “Trybie chronionym “ ang. Protect mode. Tryb ten jest niczym innym jak środowiskiem działania aplikacji z obniżonymi uprawnieniami. Następuje sytuacja w której IE może odczytywać i zapisywać tylko  w wybranych folderach, gdy znów zachodzi potrzeba podwyższenia uprawnień program ieuser sprawdza czy żądanie rzeczywiście pochodzi od użytkownika i przyznaje potrzebne uprawnienia przeglądarce.

Po moich ostatnich bojach z Internet Explorer 8  stanąłem przed wyborem : albo reinstalacja systemu albo użycie innej przeglądarki ( co nie oznacza że nie czekam z niecierpliwością na finalną wersję IE8 ), gdyż mój IE7 kompletnie się rozjechał – wybór padł oczywiście na Mozillę Firefox , której równie gorąco kibicuję od jej wczesnych wersji.
Kiedyś pryz okazji jakiegoś posta napisałem że FF byłby idealny gdyby obsługiwał ActiveX – do dziś tak uważam – niestety tak nie jest i jest to dla mnie poważny mankament, a zarazem punkt dla IE.

Ok tak więc zainstalowałem FF3 i pierwsze co zwróciło moja uwagę to tunning pod względem bezpieczeństwa , dość szybko mnie naszło czy aby FF nie ma czegoś takiego jak Protect Mode w IE7 okazało się że niestety nie. Nie zamierzam się tu rozpisywać na temat bezpieczeństwa przeglądarek , napiszę jednak tak : jeżeli w przeglądarkach tekstowych które nie obsługują grafiki, skryptów , w żaden sposób nie integrują sie z systemem,a mimo to wciąż znajdowane są luki , to taki IE , FF i czy Opera wypada naprawdę bardzo dobrze, abstrahując od alarmów jakie co jakiś czas podkaszą portale typu wpudelek, czy onepudelek to szansa na trafienie na spreparowaną stronę wykorzystującą lukę X jest naprawdę niewielka i bardziej spędzają mi sen z oczu korki w których muszę stać co rano.
Ale wracając do tematu poniżej krótki opis jak uruchomić FF w trybie chronionym.

Zaczynamy od uruchomienia CMD w trybie Administratora , następnie przechodzimy do katalogu w którym został zainstalowany FF i wykonujemy komendę:

icacls firefox.exe /setintegritylevel low

Cofamy się do naszego katalogu użytkownika i przechodzimy do :

cd Users\username\AppData\Local

Tu wydajemy kolejno:

icacls Mozilla /setintegritylevel (oi)(ci)lowicacls Temp /setintegritylevel (oi)(ci)low

I jeszcze raz w katalogu :

cd Users\username\AppData\Roaming
icacls Mozilla /setintegritylevel (oi)(ci)low

Dodatkowo by nasz FF mógł gdzieś zrzucać pobierane przez nas pliki z sieci w katalogu Users\username\  – wydajemy:

icacls Downloads /setintegritylevel (oi)(ci)low

W tym momencie podczas uruchomienia FF powinien wyświetlić się nam monit jak poniżej

Klikamy anuluj i uruchamiamy konsolę MMC , następnie dodajemy przystawkę Edytor obiektów zasad grup i tam w zakładce :

Zasady Komputer lokalny->Konfiguracja użytkownika->Szablony administracyjne->Składniki systemu Windows->Menadżer załączników – konfigurujemy

Domyślny poziom ryzyka dla plików załączników – WłączoneLista dołączenia dla typów plików niskiego ryzyka – firefox.exe

Zapisujemy konsolę i od tego momentu możemy się cieszyć przeglądarką Mozilla Firefox działającą w trybie chronionym tak samo jak IE7. Dla spokoju ducha uruchamiamy sobie Proces Explorer z pakietu Sysinternals i w konfiguracji widoku dodajemy dodatkową kolumnę w postaci Integrity level – po uruchomienu FF widać dokładnie że “Poziom obowiązkowości = niski “ tak samo jak w przypadku IE7 .

Życzę bezpiecznego surfowania :-)

Formularz komentowania

O mnie

W branży od czasu 386DX, zawodowo zajmuję się technologiami Microsoft i rozwojem programu Asystent Zdalny. Wcześniejsze projekty min. bsdlab.pl, 0penbsd.pl. Po pracy …Sex drugs & rock’n'roll ,punk, oi, blackmetal, polityka , komiks , filozofia, filmy sf. Przede wszystkim jednak Tata przepięknej córeczki Igi własności jeszcze piękniejszej żony Asi.